Türkiye "propaganda ve algılama operasyonları" ile mücadele edecek

ANKARA - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkeyi hedef alan "manipülasyon ve dezenformasyon" girişimleriyle mücadele etmek için yeni bir daire kurduğunu söyledi.

Türkiye "propaganda ve algılama operasyonları" ile mücadele edecek

Birim, doğal afet, acil durum ve savaş zamanlarında stratejik iletişim ve kriz yönetiminin yanı sıra “Türkiye'ye yönelik psikolojik operasyonlar, propaganda ve algı operasyonlarını” belirlemeyi de içeriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 18 yıldır Türkiye'yi yöneten AK Partisi, yabancı medyayı sık sık eleştirmekle birlikte, içeride gazetecilere yönelik muamelesi nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor.

Medya izleme örgütü Uluslararası Basın Enstitüsü, geçen yıl 120'den fazla gazetecinin Türkiye'de hapishanelerde tutulduğunu ve 2016 darbesinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından iki yıllık olağanüstü halin kaldırılmasından bu yana durumun düzelmediğini söyledi.

IPI, darbeden bu yana yüzlerce gazetecinin esas olarak terörizmle ilgili suçlamalarla yargılanmış olduğunu söyledi.

Pek çok Türk, Erdoğan'a veya bakanlarına hakaret eden sosyal medya paylaşımları veya Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki askeri operasyonları ve koronavirüs salgınıyla ilgili eleştiriler nedeniyle suçlanıyor.