SpaceX patlaması: Starship SN8 roketinin ateşli sonla buluşmasını izleyin

SpaceX Starship SN8 yüksek irtifa uçuş testi, kalkış canlı yayının ilk birkaç dakikasında başarılı oldu, ancak iniş sahasına çarptığında muhteşem bir şekilde patlayarak inişi tutamadı.

SpaceX patlaması: Starship SN8 roketinin ateşli sonla buluşmasını izleyin

Ateşli SpaceX Starship patlama videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Roket, kalkıştan beş dakika sonra nihai alçalışına başlar (ileri sarmak istiyorsanız). Arada ve sonunda sağda, motorlardan gelen yeşil bir alevi görebilirsiniz.

SpaceX'e göre, bu prototip roketinin yörünge altı uçuşu, üç Raptor motorunun nasıl çalıştığı, aracın aerodinamik giriş yetenekleri (gövde kanatları dahil) ve itici geçişini nasıl yönettiği dahil olmak üzere bir dizi hedefi test etmek için tasarlandı. Uzaya bağlı değildi ya da değerli bir yük taşımıyordu.

9 Aralık Çarşamba günü iki kez ertelenen kalkıştan önce bile SpaceX, Starship SN8'in "bu boyuttaki bir araç için bir ilk olacak bir iniş takla manevrası gerçekleştirmeye çalışacağını" belirtti. SpaceX'in kurucusu Elon Musk, test uçuşunun tamamına 3'te 1'i tamamen başarılı olma şansı verdi.

SpaceX, canlı yayın kalkış videosunun açıklamasında "bunun gibi bir testin başarısının belirli hedeflerin tamamlanmasıyla değil, bir bütün olarak ne kadar öğrenebileceğimizle ölçüldüğünden" de bahsetti. Bu patlamadan önce yazılmıştır.

Bugünün Starship testinin "SpaceX, Starship'in gelişimini hızla ilerlettiği için gelecekte başarı olasılığını bilgilendirecek ve artıracak" dedi. Musk, lansman sonrası ve patlama tweet'inde toplanması gereken verilerin gerçekten başarılı olduğunu söyleyerek bu tonu desteklemeye devam etti.