Hindistan ve Rusya, S-400'ler için anlaşmaya yakın.

Hindistan ve Rusya, S-400'ler için anlaşmaya yakın.

WASHINGTON: Trump yönetimi, Hindistan'ın Rusya'dan uzun menzilli S-400 füze savunma sistemini satın alma kararının savunma bağları üzerinde ciddi etkileri olacağı konusunda uyardı.

S-400, Rusya'nın en gelişmiş uzun menzilli karadan havaya füze savunma sistemi olarak biliniyor. Çin, ölümcül füze sistemini tedarik etmek için 2014 yılında Rusya ile hükümetler arası bir anlaşma imzalayan ilk yabancı alıcı oldu.

Hindistan ve Rusya, Başbakan Narendra Modi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geniş kapsamlı görüşmelerin ardından geçtiğimiz Ekim ayında 5 milyar ABD doları tutarında S-400 hava savunma sistemi anlaşması imzaladı.

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Perşembe günü bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Yeni Delhi'nin Moskova'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararının önemli olduğunu ve bunun "önemli olmadığı" görüşüne katılmadığını söyledi.

Yetkili, "NATO ortağımız Türkiye ile gerçekleşen çok ciddi sohbete bakabilirsiniz ve aynı endişeler Hindistan'ın S-400 alımına devam etmesi durumunda da geçerli olacaktır." Dedi.

Yetkili, "En yüksek teknoloji sistemlerini karıştırmıyoruz. Bir S-400 satın almanın yarattığı tehditler var. Bu yüzden şu anda Türkiye'de oynandığını görüyorsunuz," dedi yetkili, aynı endişelerin Hindistan da.

Hala Rusya'ya önemli bir bağımlılık var. Ancak yetkili, Hindistan'ın ABD'den askeri teçhizat alımında sıfırdan 18 milyar ABD dolarına sıçramanın önemli olduğunu söyledi.

"Hindistan ile dünyadaki diğer herhangi bir ülkeden daha fazla askeri tatbikat yapıyoruz. Bu tatbikatlar yoluyla, sahip olduğumuz gelişmiş işbirliği sayesinde, ister afet yardımı ve insani yardım alanında, ister bu ortak yelkende yaptığımız Güney Çin Denizi, doğal ..