Exxen başarılı mı? Kullanım detayları ve sorunlar

Yerli girişimin beklenen süprizi Acun ILICALI'nın Exxen'i problemlerle boğuşuyor.

Exxen başarılı mı?  Kullanım detayları ve sorunlar

1 Ocak'ta yayın ve internet hayatına başlayan Exxen'e abone olanlar ve abonelikle ilgili problem yaşayanlar bir hayli fazla, Acun ILICALI sessizliğini koruyor. 7 günlük deneme süresi sunan Exxen hem yılbaşına girerken hem sosyal medya'da hem de TV8'de reklamları ile birçok kullanıcıyı Website'sine çekmeyi başardı. Ücretlerden bahsedersek Reklamlı 9.9₺ ve Reklamsız 19.9₺ seçenekleri sunuluyor. Bu yeni platformu kullanabilmeniz için reklam görerek 9.9₺ reklamsız bir içerik izlemek için ise 19.99₺ ile reklamsız olarak içeriklere ulaşabilirsiniz.

7 gün boyunca deneme süresi sunan Exxen platformu şu anda içeriklere erişilememesinden dolayı birçok tepki çekti. Ayrıca 9.99₺ vererek reklamlı bir içerik izlemekte insanlar arasında bir tartışmaya yol açtı. Exxen platformuna N89 olarak bizler de kayıt olduk fakat izlemeyi birçok kez denememize rağmen bir türlü izlemeyi başaramadık.

Belki de bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi Exxen platformunun hâlâ demo versiyonundayken yayın hayatına açılması ve bu kadar trafiği ve rağbeti ön görememiş olmasıydı. Exxen platformu zaten "Erstream – Video Delivery Company" şirketinin altyapısındaki hazır bir sistemi kullanıyor bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da çok fazla. Gelin öncelikle avantajlarından bahsedelim. Erstream şirketi sadece Exxen platformuna hizmet vermiyor, Turkcel TV+, Bein grup (Digiturk), Vodafone, Doğuş grup, Ciner grup ve D-Smart dahil daha birçok yayın kuruluşuna ve platformuna hizmet vermektedir. Bu yüzden aslında Acun Ilıcalı sıfırdan bir platform değil daha önce yapılmış platformların kullandığı bir platformu tercih ederek kurumsal ve çözüm odaklı bir yayın hayatına girmeyi amaçlamış olabilir. Fakat işler Acun Ilıcalı'nın planladığı gibi gitmedi. Exxen açıldığı ilk dakikardan itibaren birçok hata ve problemler ile karşılaştı. Üyelerin birçoğu kayıt olamama şikayeti ve birçoğu ise kayıt olduktan sonra içeriklere ulaşamama şikayetleri ile birçok sosyal platformda bu hataları dillendirdiler. Fakat bu sorunların yanında bir de ciddi problem yaratabilecek sorunlarda çıktı, Web sitesinin SSL güvenlik sertifikası standart koruma seviyesinin bile alt düzeyindeydi kredi kartınızı girdiğiniz bir sistemin ve 900 Milyon harcanmış bir sistemin bu denli basit bir güvenlik sertifikasını kullanması, bunu göz ardı etmesi veya atlaması ciddi bir güvenlik açığı.

Birçok eleştirmen ve web yazılımcısının fikirlerine göre biraz uğraşılsa Exxen platformu haklenilebilir. Bu şu demek Acun Ilıcalı'nın ciddi bir imaj kaybetmesine Exxen platformunun popülaritesinin azalmasına ve ayrıca içerik üreticilerinin de etkilenmesi demek. Fakat korkulan olmadı platformun SSL güçlendirilmesi yapıldı ve hack durumu söz konusu olmadı.

Kayıt olmamızın ardından Exxen'de gördüğümüz bir diğer hata ise player donması ve içeriğin izlenilememesi, sarı player ikonu internetiniz kopmuşçasına saatlerce dönüyor fakat video belirli bir saniyeden sonra bir türlü başlatılamıyor. Bu da sizin içeriklere daha ilk günden erişemiyor olmanızı gösteriyor.

Exxen'in yayın hayatına girmesi için 1 Ocak erken bir tarih mi?

Exxen platformunun 1 Ocak'ta beta ve demo sürümüyle piyasaya çıkması ciddi bir PR da olabilir. Aslında birçok kullanıcı şu anda sisteme kredi kartı, ad soyad ve iletişim bilgilerini (e-mail ve cep telefonu) kaydetti. Acun Ilıcalı hem ciddi bir data topladı hem de 1 Ocak sayesinde platforma harcanan 900 Milyon paranın amortisini çıkarmış olabilir. 1 Ocak itibari ile açılması aslında güzel bir reklam ve insanların pandemi dolayısıyla evlerinde olması sebebiyle ultra zekice düşünülmüş bir tarih gibi gözükebilir fakat yol ne kadar boş olursa olsun aracınızın motoru bozuk ise siz yol kenarında beklemeye mahkûmsunuz. Bir diğer kafa karıştıran konu ise 7 günlük deneme süresinin gün geçtikçe erimesi ve platformun düzelmemesi insanların birçoğu 7 günlük süre ile istediği içerikleri izleyeceklerini düşünürken aslında büyük bir hüsran ile karşılaştılar. 7 günlük süre doluyor fakat içerikler izlenmiyor.

Üyeliğimi iptal etmek istiyorum ama nasıl?

Şu anda bunu yapabilmeniz mümkün gözükmüyor. Acun Ilıcalı üyeliğinizi iptal edeceğiniz buton ya da link'i web sitesinin bir yerine koymuş olsa dahi yarım saate yakın gezinmemizin ardından bu buton ya da link'i bulamadık. Yani şu anda üyeliğinizi iptal etmeniz mümkün değil. Fakat belki de yapılan sistem ile 7 gün dolmaya bir gün kala ya da dolduktan sonra üyeliğinizi otomatik sonlanıyor ya da iptal butonları da çıkıyor olabilir. Ama Netflix ya da diğer platformların koyduğu bu güven butonunun Acun Ilıcalının platformuna koymaması büyük bir eksiklik.

Kısacası Exxen Platformunun önünde uzunca bir yolu ve zamanı var, platformun tam anlamıyla oturması ve yürüyebilmesi için en az 6 ay zamanı olduğu kesin. Acun Ilıcalıya ve Exxen platformuna bu süreçte başarılar diler yukarıdaki açıklama ve deneyimlerimizi karalama yapmadan bir eleştiri olarak sunduğumuzu hatırlatmak isteriz.