Ne olacak bu çin aşısı?

Yerli aşı çalışmaları yapılıyor mu? Aldığımız aşının zararları mevcut mu? Sinovak aşısından şu ana kadar ölenler mevcut mu?

Ne olacak bu çin aşısı?

Günlerdir konuşulan aşı meselesi herkesin kafasında bir soru işareti oluşturuyor. Aşıda kimler öncelikli olacak? Aşının yan etkileri neler gibi konularda insanlar oldukça endişeli. Brezilya'da 13bin kişi üzerinde denenen Pfizer ve BioNTech firmasının ortak aşısı bir kişinin ölmesiyle denemelere ufak bir ara verdikten sonra ölümün başka bir etkenden olması sebebiyle aşı denemelerine tekrar devam edildi. Şu anda denenen aşıların hiçbirinde aşının deneme sonuçlarının bitmediği belirtildi.  

Yerli aşımız gelecek mi?

Şu anda böyle bir değerlendirme söz konusu değil. Türkiye sinovak aşısını temmuz ayında sayın almıştı, fakat sinovakın da şu anda denemeleri sonuçlanmış değil. Ayrıca sinovak şu anda sadece faz2 olarak denemeler yapılmaktadır. Faz3 olabilmesi için daha birçok kişinin gönüllü olması bekleniyor. Ülkemizde aktif 16 yerli aşı çalışması şu anda mevcut. Fakat bu denemelerin sadece bir tanesi klinik öncesi çalışmalarını başarıyla tamamlayıp gönüllüler ile denemelere başlayabildi. Sağlık bakanlığı da buna istinaden "yerli aşımız üretilene kadar tüm aşıları alma çabasındayız" dedi.  

mRNA aşılarının şu anda uzun vadede etkilerinin bilinmediği için 3 hafta ara ile aşılama yapılabileceği iletildi. Çin'den aldığımız inaktif aşısı şu anda saklama koşulları için bir dağıtım koşulu gerekmiyor fakat Almanya'daki Pfizer ve BioNTech in aşısının -17 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor.

Avrupa aşısı eczanelerde satılacaksa eğer eczacıların bunun pazarlaması ve satışı için çok fazla rağbet ve tercih olmayacağı açıkça belli oluyor. Çünkü eczacıların bu aşıyı saklayabilme koşulları için en düşük ücretli olan 15.000$ değerindeki bir soğutucu dolaba ihtiyaçları var. Bir diğer konu ise en kısa sürede bulunan kabakulak aşısı bile 4 yılda bulundu bu aşı neden bu kadar erken bulundu konusu?

Rekor sürede bulunan bu aşının geliştirilmesi mümkün mü? Evet bu kadar çabuk geliştirilebilir bilim insanları aşı olmadan bu virüsün engellenemeyeceği bilindiği için dünyadaki tüm bilim insanları el ele vererek birlik bir çalışma yaptı.

Ayrıca gelişen teknoloji de bu kadar kısa sürede aşı bulunabilmesini olanaklı kılıyor. Ancak bu güvenlikten ödün verdiliği anlamına da gelmiyor brezilya örneğinde de olduğu gibi bazı ülkelerde denemeler birçok kez durduruldu. Aşı olmaz zorunlu değil aşı olup olmamak tamamen kişinin öz iradesindedir.